Výhra fotbalová, prohra morální

Včera, dne 27. 5. 2020, tomu bylo 78 let, co Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedli atentát na zastupujícího říšského protektora – Protektorátu Čechy a Morava – Reinharda Heydricha, přezdívaného mj. „Kat českého národa“.

Připomeňme si jeho výrok z roku 1941: „Českomoravský prostor se nesmí nikdy ponechat v takovém stavu, který by umožňoval Čechům tvrdit, že je to jejich prostor. … Někdy nezbude nic jiného, než Čechy poněmčit a převychovat, nebo postavit nakonec ke zdi.“

Včera se po více jak dvouměsíční pauze, kterou zapříčinila opatření proti pandemii koronaviru, začala opět hrát česká fotbalová liga. Kvůli stále hrozící nákaze jsou ale stadiony uzavřeny pro veřejnost. Výjimkou, nebo spíše kompromisem, je povolení vstupu velice omezenému množství nejvěrnějších fanoušků, kteří tak mohou podpořit svůj milovaný tým.

Dobrou formou podpory je jistě i vyvěšení transparentu nebo vlajky, díky čemuž prázdné stadiony nejsou na pohled zas tak prázdné. Je ale obrovskou ostudou pro klub, když se na prázdném stadionu objeví jako jedna z mála vlajek ta s nápisem „Panzer Division Werschowitz“, odkazující na období násilného poněmčování Prahy a zbytku Čech, obzvláště v kontextu s historií názvu Bohemians.

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 včera vyhráli senzačně 4:0, ale klub prohrál. Morálně. Lidsky. Odkaz nacistického protektora a vraha českého národa žije dál.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek